نقش  کلیدی غارها بر اکوسیستم بیرون وتعدیل جمعیت حشرات تا  دفع آفات و گرده افشانی

نقش کلیدی غارها بر اکوسیستم بیرون وتعدیل جمعیت حشرات تا دفع آفات و گرده افشانی

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد ضمن گرامیداشت 2 مهر روز ملی غار پاک گفت: غارها علاوه بر ارزش های زمین شناختی ، باستانشناسی و فرهنگی ، بعنوان زیستگاه بسیار حساس و منحصر بفرد گروههای مهمی از حیات وحش از جمله خفاش ها ،هستند که نقش بسیار کلیدی در اکوسیستم بیرون غاردارند.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد - مدیرکل حفاظت محیط زیست با گرامیداشت  2 مهر روز ملی غار پاک گفت : غارها علاوه بر ارزش های زمین شناختی ، باستانشناسی و فرهنگی ، بعنوان زیستگاههای بسیار حساس و منحصر بفرد گروههای مهمی از حیات وحش از جمله خفاش ها ،هستند که نقش بسیار کلیدی در اکوسیستم بیرون غار از جمله تعدیل جمعیت حشرات، دفع آفات و گرده افشانی گونه های گیاهی دارند.
سید اسدالله هاشمی گفت :افزون بر این ،غارها جاذبه زیادی برای طبیعت‌گردی دارند و علاوه بر آشنایی مردم با ارزش های غار که اولین قدم برای حفاظت از آن‌ها است می تواند با جذب گردشگران خارجی از نظر اقتصادی در منطقه تاثیر گذار باشند .
وی افزود : همچنین ارتباط غارها با منابع آبی زیرزمینی اهمیت آنها را در شرایط اقلیمی کنونی کشور دو چندان کرده است.
مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به اینکه 2 مهرماه به عنوان روز ملی غار پاک  نامگذاری شده است گفت : روز غار پاک فرصت خوبی برای ترویج ضرورت حفاظت از غارها بین مردم و البته مسئولان است. به همین منظور برنامه‌های متنوعی در سطح استان با همکاری علاقه‌مندان ، غارنوردان و غارشناسان و برگزار می گردد .
وی گفت: به همین منظور گروهی از کارشناسان و محیط بانان امروز 2 مهر ضمن بازدید از غار نول منطقه حفاظت شده دنا به پاکسازی نمادین این غار اقدام خواهند کرد .
اين غار در کوه گل در ۲۰ کيلومترى سى‌سخت واقع شده است. غار نول با ۸۰ متر طول داراى چند تالار پلکانى و انشعابات مختلف و از لحاظ بررسى‌هاى زمين‌شناسى حائز اهميت است. ارتفاع دهانه غار ۳ متر است که در برخى نقاط درون غار تا ۲۰ متر تغيير مى‌کند. سقف و بدنه غار از سنگ‌هاى آهکى اسمارى و قنديل‌هاى زيبايى پوشيده شده و قطرات آب از اين قنديل‌ها و سقف غار چکه مى‌کند. در عمق غار چند چشمه وجود دارد که آب زلال و خنکى از آنها جارى است. این غار طبیعی بوده و از نوع آهکیه و در آن آب جریان داره. پیمایش غار سخت نیست ولی بستن طناب ثابت و به همراه داشتن رکاب 3 پله کار رو ایمن و راحت می کنه. سقف و بدنه غار از سنگ های آهکی اسماری و قندیل های زیبایی پوشیده شده و قطرات آب از این قندیل ها و سقف غار چکه می کنه. در عمق غار چند چشمه وجود داره که آب زلال و خنکی از آنها جاری است.
 
نسخه قابل چاپ
سال 1399  سال جهش توليد