اخبار استان

گزارش تصویری بازدید کارشناسان و محیط بانان کهگیلویه وبویراحمد از غار نول

گزارش تصویری بازدید کارشناسان و محیط بانان کهگیلویه وبویراحمد از غار نول

بمناسبت 2 مهر روز ملی غار پاک جمعی از همکاران ستادی و اجرایی ضمن بازدید از غار نول در ذخیرگاه زیست کره دنا در 20 کیلومتری شهر سی سخت این روز را گرامی داشتند.

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد -دوم مهر در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز غار پاک نامگذاری شده است .
غارها بدلیل
نقش  کلیدی که بر اکوسیستم بیرون وتعدیل جمعیت حشرات تا  دفع آفات و گرده افشانی دارند در دهه اخیر مورد  توجه ویژه سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است . 
برهمین اساس دیروز چهارشنبه دوم مهر بمنظور گرامیداشت این روز جمعی از همکاران ستادی و اجرایی محیط زیست استان ضمن بازدید از غار نول در ذخیرگاه زیست کره دنا این روز را گرامی داشتند .
غار نول با ۸۰ متر طول داراى چند تالار پلکانى و انشعابات مختلف  در 20 کیلومتری سی سخت واقع شده و از لحاظ بررسى‌هاى زمين‌شناسى حائز اهميت است. ارتفاع دهانه غار ۳ متر است که در برخى نقاط درون غار تا ۲۰ متر تغيير مى‌کند. سقف و بدنه غار از سنگ‌هاى آهکى اسمارى و قنديل‌هاى زيبايى پوشيده شده و قطرات آب از اين قنديل‌ها و سقف غار چکه مى‌کند. در عمق غار چند چشمه وجود دارد که آب زلال و خنکى از آنها جارى است. این غار طبیعی بوده و از نوع آهکیه و در آن آب جریان داره. پیمایش غار سخت نیست ولی بستن طناب ثابت و به همراه داشتن رکاب 3 پله کار رو ایمن و راحت می کند.

عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد