معرفي 2 واحد صنعتي و خدماتی آلاينده زيست محيطي گچساران به دادگاه

معرفي 2 واحد صنعتي و خدماتی آلاينده زيست محيطي گچساران به دادگاه

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت : بیمارستان بی بی حکیمه و کشتارگاه گچساران بدلیل آلاينده های زيست محيطي به مراجع قضایی معرف شده اند .
به گزارش اداره روابط عمومي و امور رسانه محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد درراستای پایش های شبانه روزی انجام شده از واحدهای صنعتی و خدماتی در استان 2 واحد صنعتی و خدماتی شهرستان گچساران که استانداردهای زیست محیطی را رعایت نکرده بودند و  آلودگی محیط زیست را به همراه داشتند  پس از صدور چندین مرحله اخطاریه مدت دار و بی توجهی مسولین واحدها  هر 2 صنعت به مراجع قضایی معرفی شدند.
برهمین اساس ، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ، صبح دوازدهمین روز از دی ماه 1400 در این خصوص گفت :  آلايندگي واحدهاي صنعتي مورد نظر به وسيله پايش دوره‌اي كارشناسان محيط زيست از طريق حضور در محل و انجام نمونه‌گيري مشخص و تاييد شده است.
سید اسدالله هاشمی افزود: محيط زيست از طريق پايش و شناسايي واحدهاي آلاينده به عنوان ابزار بازدارنده به دنبال جلوگيري از ادامه روند آلايندگي واحدهاي صنعتي و خدماتی است.
وي اضافه كرد: بر اساس تبصره يك ماده ۳۸ قانون ماليات بر ارزش افزوده، واحدهاي توليدي آلاينده محيط زيست كه استانداردها و ضوابط حفاظت از محيط زيست را رعايت نمي كنند، به تشخيص و اعلام سازمان حفاظت محيط زيست، مشمول پرداخت يك درصد از فروش خود به عنوان عوارض آلايندگي مي شوند كه يك درصد فروش جريمه‌اي سنگين و گاه بيشتر از سود واحد صنعتي است.

سید اسدالله هاشمی افزود: کارشناسان محیط زیست شهرستان گچساران از پساب خروجی بیمارستان بی بی حکیمه نمونه برداری کردند .  آنالیزنمونه برداشت شده  ، آلاینده بودن این صنعت را نشان داد به همین خاطر برای مدیریت بیمارستان اخطاریه های مدت دار زیست محیطی صادر شد ، ضمن آنکه طی مکاتبه ای موضوع به رئیس دانشگاه مرکز استان اطلاع و خواستار رسیدگی شدیم.  
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد : پس از انقضاء مهلت داده شده و بازدید مجدد کارشناسان، گزارش ها حاکی از بی توجهی مسئولان بیمارستان بود . این اداره مطابق با قانون و براسا وظیفه مشخص در مدیریت پسماند ، مراتب را با تنظیم شکوائیه ای به همراه مستندات به مراجع قضایی گچساران ارسال نمود و خواهان برخورد قانونی شد .
هاشمی در خصوص کشتارگاه گچساران نیز افزود: پس ازبازدید تیرماه کارشناسان محیط زیست شهرستان از این واحد صنعتی گزارش ها بر رعایت نکردن موارد بهداشتی وزیست محیطی حکایت داشت .
وی گفت مطابق قانون برای شهردار وقت بعنوان مسئول کشتارگاه، اخطاریه  زیست محیطی مدت دار صادر شد ،  اما با زهم بدلیل مرتفع ننمودن نظرات زیست محیطی کارشناسان ، در مرداد ماه جاری موضوع با تنظیم شکوائیه ای به دادستان شهرستان اطلاع داده شد و در این شکوائیه خواستار ممانعت از ادامه کار تا ساماندهی پسماند این کشتارگاه  شدیم.  
وی در پایان با اشاره به اینکه در بازدید از صنایع اغماضی صورت نخواهد پذیرفت گفت : صنایع استان بصورت مداوم و دروه ای پایش می شوند و در صورت مشاهده هر گونه آلودگی ، مطابق قانون با مسئولین این واحدها رفتار خواهد شد .
 
نسخه قابل چاپ
سال1400 سال تولید،پشتیبانی ها،مانع زدائی ها