تا کنون موردی از بیماری طاعون در حیات وحش استان مشاهده نشده است

تا کنون موردی از بیماری طاعون در حیات وحش استان مشاهده نشده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت : تمهیدات لازم را انجام داده ایم خوشبختانه تا کنون موردی از تلفات حیات وحش ناشی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان در استان نداشته ایم .
به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد هر ساله همزمان با مهرماه گزارش هایی از تلفات حیات وحش براثر بیماری طاعون نشخوارگنندگان در برخی از جاهای کشور شنیده و دیده می شود .
برهمین اساس مدیرکل حفاظت محیط زیست استان صبح امروز 25 مهر 1400 از سلامتی کامل حیات وحش استان در مواجهه با بیماری طاعون خبر داد و گفت : خوشبختانه تا کنون موردی از تلفات حیات وحش ناشی از این بیماری در سراسر استان گزارش نشده است .
 سید اسد الله هاشمی افزود : طاعون نشخوارکنندگان یک بیماری عفونی  حاد ویروسی کشنده در بین نشخوارکنندگان کوچک اهلی و حیات وحش است که با ایجاد واگیری  تلفات سنگینی را در پی دارد .
هاشمی گفت : عمده راه انتقال این بیماری از نشخوار کنندگان اهلی به حیات وحش و از عمده کانو ن های پر خطر استفاده از آبشخورهای مشترک است بر همین اساس تمهیدات لازم از طریق ضدعفونی و گند زدایی کردن آبشخورها اندیشیده شده و خوشبختانه تاکنون موردی از تلفات در استان مشاهده نشده است .
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تصرسیح کرد : عمده راه جلوگیری از این بیماری واکسینه کردن دام های اهلی است .
هاشمی تصریح کرد : در کانون های پر خطر گشت های کنترلی محیط بانان افزایش پیدا کرده و به مردم عزیز ، کوهنوردان و طبیعت دوستان توصیه می شود در صورت مشاهده هرکونه تلفات حیات وحش موضوع را به نزدیکترین واحد  محیط زیستی اعلام نمائید .
گفتنی است طاعون با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی نفس، اسهال بد بو و سرفه بروز می‌کند و دام مبتلا به شدت لاغر شده و در نهایت تلف می‌شود. ترشحات چشم، بینی، آب دهان و مدفوع حاوی مقادیر زیادی از ویروس این بیماری است و شیر حیوان نیز حاوی ویروس است، اما این ویروس به مدت طولانی نمی‌تواند در بیرون از بدن میزبان زنده بماند.
 
نسخه قابل چاپ
سال1400 سال تولید،پشتیبانی ها،مانع زدائی ها