ورود به مناطق حفاظت شده و پارک ملی ممنوع

ورود به مناطق حفاظت شده و پارک ملی ممنوع

رئیس اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت: ورود عبور و توقف در پارک های ملی و آثار طبیعی ملی مستلزم تحصیل پروانه یا اجازه از سازمان حفاظت محیط زیست می باشد .
به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد -در پی انتشار عکس و فیلمی که روز گذشته (15 فروردین 1400)  در فضای مجازی مبنی بر ادعای حمله پلنگ به چوپان در مناطق حفاظت شده  و تحت مدیریت محیط زیست استان دست به دست می شد , اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان، ضمن واکنش به چنین ادعاهایی ، شرط ورود به مناطق حفاظت شده را مستلزم تحصیل پروانه یا اجازه از سازمان دانست و گفت : مطابق با دستورالعمل ورود به مناطق حفاظت شده در بند الف ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، عبور و توقف در پارک های ملی و آثار طبیعی ملی ممنوع می باشد.
هادی سینایی گفت: مطابق ماده 8 آئین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، تعلیف احشام در پارک های ملی و آثار طبیعی ملی ممنوع بوده و در صورت ورود غیر قانونی به مناطق حفاظت شده و پارک ملی ، مسئولیت هرگونه مواجه شدن با حیوانات وحشی متوجه فرد خواهد بود .
وی گفت: پلنگ‌ از خانواده گربه‌سانان و بسیار منزوی می باشد ، مثل بیشتر گربه‌سانان دیگر زندگی انفرادی دارد و فقط در فصل جفت‌گیری کنار هم هستند. آنها قلمرویی را برای خود مشخص کرده و به شدت برای حفظ آن تلاش می‌کنند.
سینایی تصریح کرد: خوشبختانه در دنا هم قلمرو و هم سفره غذایی این گربه سان که شامل گراز، تشی ، سنجاب است به وفوروجود دارد و این گربه سان منزوی ،بدلیل افزایش قدرت بینایی در نور ملایم و کم ،اغلب شب ها را برای شکار خود انتخاب نموده و در روز خیلی کم خود نمایی میکند و اغلب در حال استراحت است .
سینایی تصریح کرد: پلنگ ها با از بین بردن حیوانات ضعیف و پیر در بهتر کردن نسل طعمه ها از نظر ژنتیک نقش بسیار مهمی دارند
رئیس اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد: پلنگ همیشه یک گام از آدمی جلوتر است و به ندرت می توان او را در طبیعت یافت و به کمتر کسی اجازه می دهد که او را مشاهده کند . بیشتر درگیری هایی که بین آدمی و پلنگ رخ داده به خاطر دخالت آدمی در زندگی پلنگ بوده است و عکس العمل پلنگ بیشتر جنبه تدافعی دارد .  
 
نسخه قابل چاپ
سال1400 سال تولید،پشتیبانی ها،مانع زدائی ها